Darmowa dostawa od 99,00 zł

Dobieranie biustonosza

Dla ustalenia rozmiaru biustonosza należy pobrać wymiar obwodu pod biustem oraz obwodu w biuście. Najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę. Rozmiar biustonosza (pierwsze dwie cyfry w rozmiarówce) to obwód pod biustem w centymetrach. Wielkość miseczki (litera alfabetu) to różnica pomiędzy obwodem w biuście, a obwodem pod biustem.

Obwód w biuście (cm) – Obwód pod biustem (cm) = Rozmiar miseczki (np. A,B lub C itd.)

Dobieranie biustonosza

Obwód pod biustem

W rozmiarach biustonoszy rozmiar obwodu pod biustem jest bardzo ważny. Przy tym pomiarze należy zmierzyć miarą krawiecką obwód, ściskając go mocno (ale nie tak, aby sprawiało to ból). Powstały pomiar zaokrąglamy dodatkowo w dół (do okrągłej 5 – w rozmiarach biustonoszy rozmiar obwodu zmienia się co 5 cm). Zawsze należy wybrać rozmiar niższy w stosunku do otrzymanego wyniku. Tak więc przy założeniu, że obwód klatki piersiowej wynosi np. 83 cm, poprawny rozmiar biustonosza to 80 cm.

Obwód w biuście (dobór miseczki)

Pomiaru piersi dla doboru miseczki dokonujemy w najszerszym miejscu (na wysokości sutka). Ważne, aby w tym miejscu nie ściskać z kolei biustu,miara powinna swobodnie otaczać biust. Jeżeli biust nie jest już jędrny, można dokonać drugiego pomiaru w miękkim staniczku, w którym jednak piersi nie powinny być ściśnięte. Dla przykładu, załóżmy, że obwód w biuście wynosi 97 cm. Różnica między obwodem w biuście a ustalonym obwodem biustonosza (a nie obwodem pod biustem – w naszym przykładzie to 80 cm) określa wielkość miseczki. Tak więc należy od wartości w obwodzie w biuście 97 cm odjąć wartość obwodu pod biustem 80 cm. W tym wypadku powstała różnica to 17 cm. Dla tej różnicy (zgodnie z tabelą) odpowiadająca miseczka to C. Rozmiar biustonosza dla naszego przykładu to 80 C.

Dobieranie biustonosza - obwód pod biustem

Aby ustalić rozmiar miseczki spójrz w tabelę.

Rozmiar miseczki Różnica w cm
A 12-14
B 14-16
C 16-18
D 18-20
E 20-22
F 22-24
G 24-26
H 26-28
I 28-30
J 30-32

Ważne informacje

Ułożenie fiszbin (drutów)

Jeżeli kupujemy biustonosz na fiszbinach, powinny one być ułożone zgodnie z zarysem biustu, otaczać go a nie wciskać się w piersi. Fiszbina musi być skierowana w kierunku pachy, a nie w kierunku ramienia. Fiszbiny służą do podtrzymywania piersi od strony jej krawędzi a nie do trzymania kształtu miseczki biustonosza.

Regulacja zapięcia.

Każdy z fasonów posiada dwu- lub trzystopniową regulację zapięcia (haftki). Powinnyśmy wybierać zawsze ten, w którym zapniemy się na pierwszą lub środkową haftkę – bez naciągania tkaniny. Ostatnia haftka przyda się dopiero wtedy gdy podczas użytkowania, prania – tkanina rozciągnie się.
Dzięki dobrze dobranemu biustonoszowi nasza sylwetka pozostanie niezmieniona, a nasz biust będzie pozostawał na swoim miejscu. Tylna część biustonosza nie powinna wysuwać się ku górze, gdyż wówczas biust ułożyłby się zbyt nisko. Aby uniknąć podciągania ramiączek, należy wybrać model o mniejszym obwodzie.

Długość ramiączek.

Dobrze wyregulowane ramiączka powinny być lekko napięte. Będą one wtedy idealnie przylegały do ciała, a miseczki nie będą odstawały od biustu. Jeżeli ramiączka wpijają się w ciało, oznacza to, że mamy źle dobrany biustonosz w obwodzie. Ramiączka pełnią wyłącznie funkcję pomocniczą.

Zmiana rozmiaru.

Jeżeli zmieniamy obwód biustonosza na mniejszy o jeden rozmiar, należy zmienić również miseczkę na większą – i odwrotnie.
Pamiętajmy, że różny kształt oraz rozstaw piersi może sprawić, że mimo odpowiednio dobranego rozmiaru, nie każdy fason będzie pasował.

Mając na uwadze, że rozmiary u różnych producentów bielizny mogą się różnić zachęcamy do korzystania z tabel rozmiarów podanych przy każdym produkcie.

pixel